14 mei 2025
Succes: intersectionaliteit beter verankerd in Amsterdams beleid
Nederland ziet zichzelf vaak als een progressief en tolerant land. Wij zijn het eerste land waar mensen van hetzelfde geslacht met elkaar mogen trouwen en Amsterdam kenmerkt zich sinds 2011 als een 'superdiverse' stad, waarin de meerderheid van de inwoners een migratieachtergrond heeft. Deze diversiteit brengt veel moois. Onze stad is een smeltkroes van verschillende culturen en iedereen heeft een eigen verhaal.
Tegelijkertijd betekent onze grote hoeveelheid diversiteit dat een groot deel van de Amsterdamse bevolking kwetsbaar is voor discriminatie op allerlei vlakken. Niet veilig over straat kunnen, opmerkingen naar je hoofd geslingerd krijgen en vaker staande worden gehouden door de politie. Het is een realiteit voor een groot deel van de Amsterdammers. Voor de Partij voor de Dieren is het essentieel dat iedereen zich veilig voelt in de stad, daarom zijn wij blij ook blij het succes dat onze motie breed gesteund werd voor de erkenning van intersectionaliteit in het Amsterdams beleid.
Status van discriminatie in Amsterdam
De Partij voor de Dieren komt altijd op voor de meest kwetsbaren in de samenleving. Daarom waren wij ook erg blij om te zien dat één van de meest kwetsbare groepen, namelijk kinderen en jongeren, werd gevraagd om hun ervaringen met discriminatie. Het rapport 'Anders behandeld' van de kinderombudsman gaat over racisme en laat een schrijnend beeld zien van het alledaagse leven van veel Amsterdamse kinderen en tieners. Een jongen zegt bijvoorbeeld ''Ik word vaak gevolgd in winkels. Dan denk ik: waarom? Denk je dat ik ga stelen? Dat voelt echt rot.''. Dit soort situaties maken veel emoties los, en samen met veel andere partijen zet Partij voor de Dieren zich in om racisme en discriminatie in Amsterdam tegen te gaan. De kinderen in het rapport stellen zelf ook goede oplossingen voor. Ze zeggen bijvoorbeeld dat volwassenen (zoals docenten) het goede voorbeeld moeten geven en ze ook kleine vormen van discriminatie serieus moeten nemen.
''Ik word vaak gevolgd in winkels. Dan denk ik: waarom? Denk je dat ik ga stelen? Dat voelt echt rot.''
Belang van instersectionaliteit
De Partij voor de Dieren vindt het goed dat dit onderzoek eindelijk praat mét kinderen, en dat hun ervaringen en ideeën serieus worden genomen. Tegelijkertijd is niet iedereen binnen deze groep kinderen en jongeren die racisme ervaart hetzelfde. Sterker nog, er zijn ongelooflijk veel verschillen. Wat je gender en seksualiteit is, of je neurotypisch of neurodivergent bent, of je een beperking hebt, of je ouders geld hebben voor bijles of de nieuwste kleding zijn nog maar een paar voorbeelden van dingen die impact hebben op hoe racisme en discriminatie zich uit. In de grote groep kinderen van kleur wordt de één vaker naar de gang gestuurd door een docent en wordt de ander vaker gepest door klasgenoten. Deze verschillen zijn er niet zomaar en hoewel alle vormen van racisme onacceptabel zijn, zijn niet alle vormen van racisme hetzelfde.
Succes
In de gemeenteraadsvergadering van 16 mei heeft de Partij voor de Dieren daarom een motie ingediend die de wethouder oproept om in de nieuwe maatregelen die uit het rapport 'Anders behandeld' volgen extra aandacht te hebben voor de groepen bínnen de groep kinderen van kleur die nog eens extra worden benadeeld vanwege hun andere kenmerken zoals bijvoorbeeld seksualiteit, neurodiversiteit of beperking.
Hoewel de wethouder eerst aangaf dat deze motie niet nodig was, heeft zij na kritische vragen en brede steun vanuit de raad toch een draai gemaakt en zich positief uitgesproken over de motie. Daar zijn wij erg blij mee. Volgens Partij voor de Dieren kan je discriminatie en intersectionaliteit niet los zien, en moet je altijd blijven kijken naar de verschillende vormen van haat en ongelijkheid. Ook, of misschien zelfs juíst, als het al gaat om kwetsbare groepen zoals kinderen en jongeren.
Lees de hele motie hier: Partij voor de Dieren | Motie inzake aandacht voor intersectionaliteit